Kāpēc ergonomika ir tik būtiska?
Kas ir ergonomika?
Tā ir zinātnes nozare, kas spēta cilvēka mijiedarbību starp veicamo darbu vai aktivitāti un apkārtējo vidi. Tā pēta cilvēka ķermeņa pozas aktivitātes veikšanas laikā, pielietoto slodzi uz ķermeņa struktūrām, vides iekārotjumu, drošību un ietekmi uz cilvēka ķermeni.
Kāpēc tā ir svarīga?
Jo ievērojot ergonomikas pamatprincipus ir iespējams piemērot veicamā darba vai aktivitātes vidi, atbilstoši cilvēka spējām, un tādā veidā palielināt produktivitāti, labsajūtu un novērst veselības riskus, ko aktivitātes veikšana varētu izraistīt.
Kā ergonomikas pamatprincipu ievērošana skar vai var ietekmēt bērnus? Ergonomikas pamatprincipi bērniem.
Bērnam augot un attīstoties, uzlabojas uzmanības noturības un koncentrēšanās spējas, parādās arvien jaunas intereses, bērns sāk biežāk un ilgstošāk aktivitātes veikt sēdus pozā pie galda, tāpēc ir būtiski sekot pareizai sēdēšanas pozai jau no agrīnas bērnības, un jo īpaši svarīgi, tas kļust uzsākot skolas gaitas.
Lai veidotu pareizas sēdēšanas paradumus, ergoterapeiti bērniem rekomendē, sekot ergonomikas pamatprincipiem: atbilstoši iekārtot vidi un izvēlēties ergonomikas prasībām atbilstošas mēbeles.
Kāda ir ergonomiska sēdus poza?
- Sēdus stāvoklī kājas ir saliektas ceļu locītavās un veido taisnu vai nedaudz platāku leņķi (≥90°).
- Sēdekļa augstums nodrošina to. lai pēdas stabili balstītos pret grīdu ( tās nekarājas, nav iztieptas zem galda uz priekšu, nav sakrustotas vai neatrodas uz sēdekļa virsmas).
- Sēdekļa atzveltnei ir pilnībā jāatbalsta bērna mugura, atzveltnes augstumam ir jābūt līdz lāpstiņām.
- Veicot aktivitātes pie galda apakšdelmiem vienmēr ir jābūt atbalstītiem uz galda virsmas, lai mazinātu slodzi plecu un kakla zonai, bērna galda augstumam ir jābūt tādam, lai, uzliekot uz tā rokas, elkoņos leņķis nedaudz pārsniedz 90°.
- Sēdekļa dziļumam ir jābūt tādam, lai atstarpe starp sēdekļa malu un ceļgala locītavu ir 3-4 pirkstu platumā.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Sēdēšana augumam nepiemērotās mēbelēs agrīni veicina nepareizas sēdēšanas pozas paradumu veidošanos, neērtā pozā izraisa ātrāku noguruma iestāšanos, var veidoties muguras un galvas sāpes, un ilgtermiņā veicina stājas deformāciju un asimetrijas attīstību.
!!! Kā arī svarīgs priekšnoteikums bērniem ir ilgtoši neatrasties vienā pozā, ievērot atpūtas brīžus, nodrošināt pietiekmi daudz kustības dienas laikā.
Kādas ergonomiskas priekšrocības nodrošina “Viens no mums”mēbelēs:
- tās sniedz iespēju, bērnam mācīties veidot pareizu sēdus pozu pie galda ( veicot ēšanas, zīmēšanas un citas aktivitātes) jau no agrīnas bērnības, bērna augumam esot salīdzinoši nelielam, mēbeles sniedz iespēju saņemt atbilstošu pēdu balstu, nodrošina stabilu sēdus pozu, krēsliņam ir sānu balsti, kas sniedz papildus drošības sajūtu un muguras atbalstu,
- mēbeles ir iespējams piemērot bērna augumam, jo ir piemērojami divi galda un divi krēsla augstumi, bērnam tiek sniegta iespēja veikt aktivitāti sev atbiltošā augstumā,
- vieglas un ērti lietojamas, ērti paņemt līdzi,
- vienkāršs, estētisks un ērti kopjams dizains.
Kāpēc tas ir svarīgi?
- bērnam tiek nodrošināta vide, kas veicina neatkarības līmeni ikdienas aktivitāšu veikšanā,
- daudzfunkcionāls dizains ( mēbeles lietojamas vairāku aktivitāšu laikā: ēšana, ģērbšanās, spēle).
- mēbeles ir piemērotas bērna augumam, un spēj “augt” kopā ar bērnu.
Raksts tapis sadarbībā ar ergoterapeiti Santu Geidāni-Silavu.